KTM 1190 RC8

Model 1190 RC8 jest modelem sportowym produkcji austriackiej firmy KTM. Jest to pierwszy projekt typu Superbike tego austriackiego producenta motorów, który znany jest przede wszystkim z motorów crossowych.
Pierwsze informacje i projekty obiegły świat już w 2005 roku. Powstał wówczas również prototyp napędzany silnikiem V-Twin o pojemności 999 centymetrów sześciennych. Wersja produkcyjna posiada powiększony do 1140 cm sześciennych silnik. Moc maksymalna osiąga 155 koni mechanicznych, a moment obrotowy to 120 Nm. Silnik został wyposażony w bardzo małe tłoki, kute korbowody, których wytrzymałość jest znacznie podwyższona, dwa wałki wyrównujące oraz całkowicie nową głowicę.
Motor został wyposażony w lusterka z kierunkowskazami LCD. Rama została wykonana ze stalowych rur, których wytrzymałość jest typowa dla tej austriackiej firmy. W skład wahacza wchodzi odlewana pod ciśnieniem wewnętrzna część i dopasowane do niej elementy wykonane z blachy aluminiowej. W wyposażeniu seryjnym znajdziemy między innymi regulowany tłumik drgań kierownicy.