Apteczka samochodowa

Opatrunek indywidualny, zestaw plastrów, przylepiec, opaska elastyczna, chusta opatrunkowa, kompres, nożyczki, rękawice winylowe, koc ratunkowy, chusteczka nasączona, ustnik do sztucznego oddychania, instrukcja pierwszej pomocy, czy wreszcie bandaż, jodyna, woda utleniona  i środki przeciwbólowe. To powinno znajdować się w każdym samochodzie. Powinno, ale nie musi, stąd brak obecności apteczek w wielu samochodach.

– Zmieniałem koło i się pokaleczyłem -może brzmieć prozaiczny przykład zdarzenia, w którym bierze udział apteczka samochodowa. Apteczki samochodowa może być przydatna na przykład do wykonania opatrunku czy też odkażania rany powstałej przypadkowo przez kierowcę czy pasażerów.

Cena netto apteczki samochodowej to tymczasem zaledwie kilkadziesiąt złotych. Apteczki samochodowe w Polsce nie są przedmiotem obowiązkowym dla kierujących samochodami osobowymi, jednak posiadanie takiej apteczki jest nieodzowne w przypadku udzielania pomocy ofiarom wypadków, do czego akurat każdy kierowca jest zobowiązany. Apteczki wymagane są natomiast w autobusie, taksówce, pojeździe do nauki jazdy oraz samochodzie transportowym przewożącym osoby.