Tachografy

Tachograf (tachos – prędkość + grapho – pisać) jest urządzeniem pomiarowym, łączącym w sobie funkcje zegara i prędkościomierza. Tachografy rejestrują przejechane przez pojazd odcinki drogi, także prędkość chwilową, oraz tak zwaną aktywność kierującego pojazdem, czyli wybrany okres jego pracy, pracy przy pojeździe i odpoczynku. Wyróżnić tu można także pewne wybrane typy tachografów, które pomocniczo mają zdolność rejestrującą również prędkość chwilową, za sprawą kontroli nad obrotami wału korbowego silnika.

Z uwagi na zapewnianie bezpieczeństwa na drogach, wiele państw zadecydowało o wprowadzeniu ograniczeń czasu pracy kierowców określonych pojazdów, takich jak na przykład wszystkie rodzaje pojazdów zdolnych do przewozu więcej niż 9 pasażerów, czy też samochodów ciężarowych, a mianowicie cięższych od 3,5 t. Przy egzekwowaniu tego tego rodzaju ograniczeń elementem weryfikującym jest właśnie tachograf, którego zapisy służą do zapisu czasu pracy i kontroli kierowcy.

Tachografy analogowe prowadzą rejestrację czasu operowania kierowcy za kierownicą przy pomocy woskowanych dysków papierowych.Współcześnie na coraz szerszą skalę wprowadzane są tachografy cyfrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *