Marka Porsche

Porsche jest niemiecką marką, produkująca osobowe samochody sportowe. Porsche jest najmniejszą ze wszystkich niezależnych firm produkujących seryjnie samochody. Siedziba firmy ma miejsce w Zuffenhausen.
Historia firmy sięga 25 kwietnia 1931 roku, gdy Ferdynand Porsche założył swoją firmę. Pierwszy model, jakim było Porsche 356 został wydany rok po przejęciu firmy przez syna, Ferry’ego Porsche. Model 356 wykorzystywał bardzo wiele elementów i części znanych z Volkswagena Garbusa. Wspólne były między innymi: 4-cylindrowy silnik typu boxer chłodzony powietrzem czy amortyzatory. Projektantem obu samochodów była jedna osoba: Erwin Komenda.
Koncern Porsche od dawna ma ścisłe powiązania z Grupą Volkswagena. Wspólni inżynierowie, płyty podłogowe czy silniki do tej pory można spotkać w samochodach produkowanych przez VW AG czy Porsche.
Początkowo zakładano, że pierwszym modelem Porsche będzie Typ 114, którego projekty pojawiły się już w 1938 roku. Anulowano jednak całe przedsięwzięcie.
Marka została bardzo wypromowana za sprawą sportowego Porsche 550 Spyder, które świetne wyniki w rajdach poprawiły sytuację firmy. Za jego sprawą firma zaprojektowała i wyprodukowała model, który trafił do seryjnej sprzedaży