Marka Fiat

Fiat, czyli Fabbrica Italiana di Automobili Torino, jest włoskim koncernem motoryzacyjnym, którego siedziba ma miejsce w Turynie. Historia przedsiębiorstwa sięga 11 lipca 1899 roku, kiedy to grupa przemysłowców, z Giovanni Agnelli na czele założyła nowe przedsiębiorstwo w Turynie. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęli oni produkcję samochodów pod własną marką.
Grupa Fiat ma pod sobą mniejsze spółki, które w trakcie funkcjonowania przejęła. Są to między innymi FIAT Auto, CNH Globar, Iveco, Ferrari, Maserami, Jeep i Dodge czy Chrysler.
Główne fabryki Fiata znajdują się we Włoszech i Brazylii. W Polsce również znajduje się fabryka Fiat Auto Poland, która mieści się w Tychach.
Wspólnie z PSA Peugeot Citroen, Fiat założył trzy fabryki samochodów dostawczych oraz bazujących na ich budowie pojazdów osobowych.
Poza samochodami dostawczymi i osobowymi, Fiat zajmuje się również produkcją ciężarówek, autobusów, traktorów, maszyn rolniczych czy maszyn do robót ziemnych. W przeszłości produkowano również samoloty.