Koncern BMW

Na rynku Europejskim koncern BMW jest największym producentem motorów. Jego roczna produkcja przekracza 100 tysięcy sztuk. Jest tylko jedna fabryka produkująca motory tej marki: mieści się ona od 1967 roku w Berlinie. BMW ma olbrzymie aspiracje, by stać się jednym z największych dostawców motocykli terenowych, a to za sprawą przejęcia praw do firmy Husquarna, co miało miejsce w czerwcu 2010 roku.
BMW znane z nazewnictwa swoich samochodów, wprowadziło także jednolite nazewnictwo swoich motorów. Nazwa zawiera takie oznaczenie, że wskazuje ona serię danego modelu oraz pojemność skokową silnika, użytego w danym motorze. Przykładowo R1200 GS jest motorem serii R, w którym pojemność skokowa silnika wynosi 1200 cm sześciennych, a oznaczenie GS oznacza, że jest to enduro.
Pojazdy serii K są sportowymi motorami wyposażonymi w 3- lub 4-cylidrowe silniki rzędowe. Seria R oznacza się silnikami o przeciwległych cylindrach typu bokser – cylindry są ustawione w poprzed do kierunku jazdy motoru. Motory serii F i G są wyposażone w silniki 1- i 2-cylidrowe.