Firma Suzuki

Firma Suzuki rozpoczęła swoją działalność w 1952 roku. Pierwsze wydawane egzemplarze to były rowery, w których ramę został wbudowany silnik. Do lat 70tych dwudziestego wieku, firma rozpoczęła produkcję motocykli, które zostały wyposażone w silniki dwusuwowe. W owym czasie najpotężniejszym motorem Suzuki był motor GT 750, którego trzycylindrowy silnik chłodzony był cieczą.
Pierwszy czterosuwowy silnik został umieszczony w modelu GS 400 oraz GS 750 w 1976 roku.
Wielki postęp Suzuki miał miejsce, gdy Ernst Degner, uczestnik East German Grand Prix, wniósł wiele ciekawych rozwiązań stosowanych w firmie MZ Motorrad Und Zweiradwerk. Odnosił on wiele sukcesów na torach wykorzystując motory do pojemności 50 centymetrów sześciennych. Koncern Suzuki był pierwszym japońskim producentem motorów, który odniósł wielki sukces na polu Mistrzostw Świata w Motocrossach. Stało się to, gdy w 1970 roku Joel Robert wygrał tytuł Mistrza w kategorii do 250 centymetrów sześciennych.
Ostatni wygrany tytuł mistrzowski Suzuki zdobyło w 2000 roku w Moto GP. Jednak firma się nie poddaje i w dalszym ciągu wystawia zawodników na swoich maszynach. Aktualnie nazwa teamu biorącego udział w Moto GP nosi nazwę Rizla Suzuki MotoGP.
Od 1994 roku, Suzuki jest partnerem Nanjing Jincheng Machinery. Celem tej współpracy jest stworzenie chińskiego producenta motorów. Współpraca ta zaowocowała powstaniem firmy Jincheng Suzuki.