Ford Mondeo

Samochodem klasy średniej produkowanym przez fabryki Forda jest Ford Mondeo. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „mundur”, które oznacza świat. Od roku 2007 produkowana jest czwarta już generacje tego modelu.
Pierwszy raz Mondeo ujrzało światło dzienne w 1993 roku, chociaż zdjęcia pojawiały się już rok wcześniej. Stał się jednym z najdroższych samochodów produkowanych przez Forda. Na rynku europejskim zastąpił on wycofaną Sierrę.
Ford chciał, aby jego auto było globalne, dostępne w każdym zakątku świata. Prace trwały już od 1986 roku i pochłonęły około 6 miliardów dolarów. Zespół składał się z inżynierów zarówno europejskich, jak i amerykańskich.
Pierwsza generacja napędzana była całkowicie nowym silnikiem Zetec, który umieszczony został poprzecznie nad przednią osią. Samochód posiada przedni napęd, który obsługiwany jest przez 5-biegową manualną skrzynię biegów lub 4-biegową skrzynię automatyczną. Skrzynia automatyczna posiadała dwa tryby pracy: sportowy oraz ekonomiczny.
Obecnie produkowana czwarta generacja została zaprezentowana podczas Paris Motor Show w 2006 roku, jednak pierwsze egzemplarze opuściły taśmę w 2007 roku. Na rok 2010 planowane jest przeprowadzenie face liftingu samochodu.