Ford Ka

Niewielkim samochodem klasy A produkowanym przez fabryki Forda jest model Ka. Na rynku europejskim produkowany był w Hiszpanii w latach 1996-2008, a w brazylijskiej fabryce od 1997 roku. Druga generacja tego samochodu jest produkowana od grudnia 2007 roku w Brazylii oraz od września 2008 przez Fiat Auto Poland mieszczący się w Tychach.
Premiera tego modelu miała miejsce w 1994 roku. Pierwszy bardzo zauważalny lifting miał miejsce w 2003 roku. Pojawiły się wówczas nowe wersje silników, z których najmocniejsza miała pojemność 1600 cm sześciennych i miała moc 95 koni mechanicznych. Nie ma zbytniego wyboru jeśli chodzi o wersję skrzyni biegów – Ford udostępnia jedynie manualną 5-biegową. Dostępny jednak jest model sportowy – SportKa z silnikiem o pojemności 1,6 dm sześciennego oraz wersja ca brio – StreetKa.
Od połowy 2008 trwa produkcja drugiej generacji modelu Ka. Ma ona miejsce w Fiat Auto Poland w Tychach i odbywa się równolegle z bliźniaczym Fiatem 500.
Wersja brazylijska drugiej generacji nie ma wiele wspólnego z wersją europejską, gdyż jest tylko unowocześnieniem I generacji.