Ford Fiesta

Jest to mały samochód osobowy, który został zaprojektowany przez europejskie zakłady Forda. Można zaliczyć go jednego z najlepszych modeli wydanych przez Forda, a świadczy o tym sprzedaż ponad 10 milionów egzemplarzy na całym świecie. Dodatkowo jego renomę podbudowuje 32-letnia tradycja, dzięki czemu model ten zyskuje na miano jednego z najdłużej produkowanych modeli samochodów w naszych czasach.
Pierwsze egzemplarze opuściły fabryki w 1976 roku i od tego czasu ciągle trwa produkcja tego modelu. Każdy nowy model oparty jest na poprzednim, oferując jednak nowe rozwiązania technologiczne, zmieniony wygląd czy nową i bardziej wydajną gamę silników.
Ford wypuścił na rynek ten model, ponieważ został przyparty przez konkurencję, która cieszyła się dużym zbytem swoich małych samochodów, które przeznaczone były typowo do ruchu miejskiego. Pierwsza prezentacja miała miejsce w 1975 roku.
Wersją transportową Forda Fiesty był model Ford Courier, który bazował na wersji MK3 Fiesty. Produkowany był on w latach 1991 do 2002.