Koncern Renault

Koncern Renault S. A., który jest spółką publiczną, powstał w 1898 roku we Francji i jest jedną z najstarszych firm samochodowych na świecie. Firma zatrudnia ponad 130 tysięcy pracowników, z czego około połowa z nich to osoby zatrudnione we Francji.
Początkową nazwą firmy było Renault Freres, co oznacza Bracia Renault. Koncern został założony przez trzech braci Renault: Louisa, Marcela oraz Fernanda. Ich pierwszy warsztat ulokowany został w szopie na narzędzia na terenie ich rodzinnej posiadłości niedaleko Paryża.
Dopiero w 1902 roku powstaje pierwszy silnik wyprodukowany przez Renault. Wcześniej montowano silniki innych producentów. Silnik ten miał pojemność 3750 cm sześciennych, a jego moc wynosiła 25 koni mechanicznych.
Chcąc wypromować markę, bracia Renault zaczęli startowac za sterami swoich samochodów w wyścigach. W jednym z nich, w 1903 roku, na trasie Paryż-Madryt, zginął jeden z braci – Marcel.
Obecnie firma specjalizuje się w produkcji samochodów sportowych, osobowych, użytkowych, a także ciągników rolniczych czy wagonów kolejowych.