Chip tuning

Chip tuning brzmi dla niektórych dość zagadkowo, tymczasem jest przeprogramowaniem komputera, który steruje pracą silnika, i zwie się potocznie właśnie CHIPTUNING. Jest to zabieg pozwalający na zwiększanie mocy motoru samochodowego nawet do 30%, przy czym nie zmniejsza to żywotności jednostki napędowej. CHIPTUNING polegający na modyfikacji fabrycznego oprogramowania, ma miejsce w znajdującym się w komputerze silnika ECU (Engine Control Unit). Dzięki takiej operacji oprócz zwiększania mocy silnika uzyskiwana jest też większa sprawność momentu obrotowego, a tym samym osiągane jest mniejsze zużycie paliwa.

– Dawniej chip tuning polegał na wymontowaniu komputera sterującego i wylutowanie z niego kości pamięci (tak zwany chip), w której producent pojazdu zapisał odpowiedni program – mówi nasz ekspert. – Bardzo często pamięć taka była zapisu jednokrotnego, wymagając wymiany – stąd też nazwa operacji chip tuning.

Obecnie oprogramowania zmieniane są przez złącza diagnostyczne lub przez odpowiednie do tego przygotowane styki w sterowniku. Nie ma więc potrzeb wymieniania pamięci. Dlatego dzisiejszy chip tuning to zmiany wyłącznie samych oprogramowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *