Auta hybrydowe

Mówi się, że przyszłość należy do hybryd, podczas gdy wciąż jeszcze są pewną rzadkością na naszych krajowych drogach. Szybciej przekonali się do nich producenci, inaczej jednak sprawy maja się z popytem.

Hybryda jest połączeniem dwóch rodzajów zasilania. Najczęściej hybrydą zwykliśmy nazywać samochody z silnikiem elektrycznym i spalinowym. Co najistotniejsze silniki są tak zorganizowane, by mogły wykonywać swoje zadania na przemian lub w tym samym momencie, a uwarunkowane jest to potrzebą i ograniczeniami technicznymi pojazdu. Najczęściej silnik elektryczny, zgodnie z zasadami ekonomii, obsługuje proces ruszania, natomiast spalinowy uruchamia się dopiero w ślad za nim.Do istotnych atutów należy możliwość korzystania z silników na przemian, jednak trzeba pamiętać, że wciąż nierozwiązanym problemem jest dłuższa jazda na napędzie elektrycznym, a to ze względu na ciągle relatywna słabość urządzeń akumulatorowych.

– Tego typu napęd jest często wykorzystywany w przypadków autobusów miejskich oraz coraz częściej w przypadku samochodów osobowych – dowiadujemy się z wiarygodnych źródeł.

Toyota Prius to pierwszy w historii samochód osobowy produkowany jako hybryda na skalę masową.