Usuwanie wgnieceń

Są na rynku przedsiębiorstwa wykonujące usługę wyprowadzania wgnieceń stosując względnie rewolucyjną, innowacyjną metodę, pozwalającą idealnie odtwarzać stan blacharski samochodu bez ponownego lakierowania, co nie jest możliwe przy użyciu klasycznych technik blacharskich oraz lakierniczych.

PDR (ang. Paintless Dent Repair) jest metodą usuwania wgnieceń karoserii samochodowej bez konieczności późniejszego lakierowania. Polega na masowaniu blachy dzięki narzędziom specjalnie do tego zabiegu wykonywanych z odpowiedniego gatunku stali, narzędzia te nazywane są potocznie heblami. Nazwa „hebel” nie dotyczy stolarki, ponieważ oznacza z języka niemieckiego „dźwignię”. PDR jest naprawą o charakterze inwazyjnym i sprowadza się do masowania blachy od wewnątrz karoserii w celu przywracania jej utraconego kształtu.

Występuje tu również metoda druga, na tak zwany „klej”, jest w odróżnieniu od pierwszej metodą bezinwazyjną i prowadzona jest na wyciąganiu wgniecenia za pomocą specjalnych kompletów narzędziowych oraz klejów o odpowiedniej własności fizycznej.

W obu przypadkach do istotnych elementów naprawy należy światło.W tym celu zastosowanie odnajdują specjalne lampy o pewnych walorze świetlnym. Przy czym trzeba podkreślić, że do głównych ról należą umiejętności samego mechanika podejmującego metodę.