Tachografy

Tachograf (tachos – prędkość + grapho – pisać) jest urządzeniem pomiarowym, łączącym w sobie funkcje zegara i prędkościomierza. Tachografy rejestrują przejechane przez pojazd odcinki drogi, także prędkość chwilową, oraz tak zwaną aktywność kierującego pojazdem, czyli wybrany okres jego pracy, pracy przy pojeździe i odpoczynku. Wyróżnić tu można także pewne wybrane typy tachografów, które pomocniczo mają zdolność rejestrującą również prędkość chwilową, za sprawą kontroli nad obrotami wału korbowego silnika.

Z uwagi na zapewnianie bezpieczeństwa na drogach, wiele państw zadecydowało o wprowadzeniu ograniczeń czasu pracy kierowców określonych pojazdów, takich jak na przykład wszystkie rodzaje pojazdów zdolnych do przewozu więcej niż 9 pasażerów, czy też samochodów ciężarowych, a mianowicie cięższych od 3,5 t. Przy egzekwowaniu tego tego rodzaju ograniczeń elementem weryfikującym jest właśnie tachograf, którego zapisy służą do zapisu czasu pracy i kontroli kierowcy.

Tachografy analogowe prowadzą rejestrację czasu operowania kierowcy za kierownicą przy pomocy woskowanych dysków papierowych.Współcześnie na coraz szerszą skalę wprowadzane są tachografy cyfrowe.