Porsche Cayenne

Porsche wydało swoją wersję SUVa w 2002 roku. Modelem tym został Porsche Cayenne, w którym użyto po raz pierwszy od 19995 roku silnika V8. Jest to najlepiej sprzedające się auto marki Porsche na terenie Ameryki Północnej. Jest on połączeniem auta rekreacyjno-terenowego i samochodu sportowego.
Powstanie Cayenne wynikło z współpracy dwóch niemieckich marek: Porsche oraz Grupy Volkswagen. Grupa ta udostępniła platformę E, na której bazuje VW Touareg. Po przedłużeniu tej samej płyty Audi skonstruowało swojego SUV-a, jakim jest Q7.
Po raz pierwszy model ten został zaprezentowany w 2002 roku, a już pod jego koniec został wprowadzony do produkcji i sprzedaży. Na początku auto było wyposażone w dwa silniki do wyboru. Cayenne S posiadał silnik V8, którego pojemność wynosiła 4.5litra, co przekładało się na moc 340 koni mechanicznych. Zaś Cayenne Turbo wyposażony został w ten sam silnik, jednak jego moc wynosiła 450 koni mechanicznych.
Wersja Turbo S, która została zaprezentowana w 2006 roku, posiada silnik, którego moc maksymalna wynosi 521 koni mechanicznych. Pierwszy lifting miał miejsce w 2007 roku. Zmianom zostało poddane podwozie oraz opcje wyboru silników. Dodano również bezpośredni wtrysk paliwa, dzięki czemu modele te zyskały znacznie więcej mocy, a jednocześnie spalały mniejsze ilości paliwa.
Ciekawostką jest, że Porsche Cayenne bez problemu może jechać z prędkością 214 km/h z przymocowaną przyczepką, co czyni go leaderem w V-max wśród SUV-ów.