Ford Escort

Na rynku amerykańskim model ten figurował pod nazwą Orion. Jest to samochód klasy kompaktowej, który produkowany był w latach 1967 do 2000. W Stanach Zjednoczonych jego produkcja trwała od 1981 aż do 2003 roku. Jego następcą został Ford Focus.
Dostępny był on dostępny w bardzo wielu wersjach: 3- i 5-drzwiowym hatchbacku i kombi, sedanie (2- i 4-drzwiowym), kabriolecie, furgonie oraz pick-upie.
Po raz pierwszy został zaprezentowany przez brytyjski zespół Forda w 1967 roku i jego celem było zastąpienie Forda Anglia. Produkcja rozpoczęła się jednocześnie w Niemczech i Anglii. Pierwsze wersje samochodu dostępne były w różnych wielkościach silników: 1.1, 1.3 oraz 1.6.
W kolejnych wersjach początkowo zmieniano jedynie nadwozie i wprowadzano nowe wersje silnikowe.
Wersja Mk 7, której produkcja rozpoczęła się we wrześniu 1995 roku miała kolejny już drugi face lifting. Zmieniono wówczas pas przedni oraz deskę rozdzielczą. W 1998 roku rozpoczęto zaprzestawanie produkcji, gdyż Ford wydał nowy model o nazwie Focus. Ostatni furgon zjechał z taśmy w 2002 roku, pomimo iż produkcję pozostałych modeli zakończono dwa lata wcześniej. Kolejnym wyjątkiem, którego produkcji nie zaprzestano w tym okresie była wersja sportowa RS2000, której silnik miał pojemność 2 litrów, a osiągana moc wynosiła 150 koni mechanicznych.