Firma Ducati

Jest to włoskie przedsiębiorstwo utworzone przez Bruno Cavalieri Ducati, Adriano Ducati oraz Marcello Ducati w 1926 roku w Bolonii.
Grupa ta zajmuje się głownie produkcją motorów sportowych, których głównym przeznaczeniem jest branie udziału w wyścigach na torach (klasa GP).
To, co wyróżnia silniki używane w motorach Ducati, jest rozrząd desmodromiczny, w budowie którego użyto dodatkową krzywkę odpowiadająca za zamykanie zaworów. Pierwszy raz zostało to użyte w modelu 125 Desmo, którego produkcja rozpoczęła się w 1968 roku.
Podczas gdy większość innych producentów wykorzystuje mokre sprzęgła (częścią skąpaną w oleju), Ducati wykorzystuje multiplate suchego sprzęgła. Suche sprzęgło eliminuje straty energii jakie stwarza lepkość oleju w silniku, mimo iż nie może ono być tak gładkie, jak wersja z wykorzystaniem oleju.
Ducati również intensywnie wykorzystuje stalową ramę Trellis, chociaż projekt Ducati MotoGP zerwał z tą tradycją, wprowadzając rewolucyjne karbonowe ramy w modelu Ducati Desmosedici GP9.