Chip tuning

Chip tuning brzmi dla niektórych dość zagadkowo, tymczasem jest przeprogramowaniem komputera, który steruje pracą silnika, i zwie się potocznie właśnie CHIPTUNING. Jest to zabieg pozwalający na zwiększanie mocy motoru samochodowego nawet do 30%, przy czym nie zmniejsza to żywotności jednostki napędowej. CHIPTUNING polegający na modyfikacji fabrycznego oprogramowania, ma miejsce w znajdującym się w komputerze silnika ECU (Engine Control Unit). Dzięki takiej operacji oprócz zwiększania mocy silnika uzyskiwana jest też większa sprawność momentu obrotowego, a tym samym osiągane jest mniejsze zużycie paliwa.

– Dawniej chip tuning polegał na wymontowaniu komputera sterującego i wylutowanie z niego kości pamięci (tak zwany chip), w której producent pojazdu zapisał odpowiedni program – mówi nasz ekspert. – Bardzo często pamięć taka była zapisu jednokrotnego, wymagając wymiany – stąd też nazwa operacji chip tuning.

Obecnie oprogramowania zmieniane są przez złącza diagnostyczne lub przez odpowiednie do tego przygotowane styki w sterowniku. Nie ma więc potrzeb wymieniania pamięci. Dlatego dzisiejszy chip tuning to zmiany wyłącznie samych oprogramowań.